Bábok készítése
1.Fakanál bábok
Készítése: sima fakanalakra egy ceruzát erősítünk vékony dróthuzallal, majd az arcot megrajzolni Fejére pamut fonalból
készülnek a különböző frizurák, az öltöztetés tetszés szerint történik
színes textil anyagokból.
Alkalmazás:kis csoportban ritmikus mondókák, táncoltatók, párban
előadott körjátékok, táncok
- nagyobb csoportok: alkalmazzák bábelőadások, szabad bábjátékon, ezeken kívül nagyon szeretik öltőztetni, új ruhadarabokat készíteni nekik. Az általuk készült játékokat jobban megbecsülik.
2. Marionett bábok
Készítése: WC karikákból készülnek, különböző méretre vágva
- a lábak és karok, az oldalt átszúrt hengeren keresztül a megbogozott cérnát átvezessük a testhengeren a másik felén is átöltjük a hengert majd megbogozzuk a cérnát. Ugyanígy készül a kar is, a fej meg rögzítve van a törzshöz két felöl. Ezután a kart és lábakat tartó fonalat középen, a henger belsejében összekötjük és a fejnél vezetjük ki, ráhagyva a fonalra
azt húzogatva mozgathatjuk a bábot.
Alkalmazás: szabad játszásra, ritmikus, mozgásos játékokra,
szabad mozgás dalra, körjátékokra
3. Papír henger bábok
Készítése: témának megfelelő papírlap: négyzet vagy téglalap alakból készítenek hengert, ha vékonyabb hengerre van szükség, egyszerűen csak ceruzára kell tekerni a lapot majd összeragasztan hosszában.
Nagyon sok érdekes kis állatot lehet formázni álló vagy fekvő formátumba fordítva a hengert, majd megfelelő krepp, színes papírral bevonni őket , azután a láb, farok, száj és más testrészek kerülhetnek fel. Az ujjaknak lehet lyukat fúrni vagy két kis hengert felragasztani amibe az ujját dughatja a gyermek.
Ezek a bábok nagyon közkedveltek a gyermekek közt , nagyon fejleszti fantázia világukat és ötletes dolgokat találnak ki.
Alkalmazás: - párbeszédes mondókák, versikék
- kitalált szövegek- szabad játszás
- mondatalkotásra nevelés
- ok -okozati összefüggések megfogalmazása
- vélemény nyilvánításra buzdítás
- egyszerű ismerkedés, barátkozás kialakítására
- beszédhibák javítására stb.
4. Sík bábok
Készítése: duplán hajtott papírlapra a gyermekek megrajzolják a kivágott sablonokat, kivágják, tetszés szerint arcot rajzolnak vagy ragasztanak, díszítik a ruházatot, majd hurkapálcára felragasszák
Alkalmazás: - szabadon választott játék
- mese bábjáték
- mondókák, táncoltatók
Öltöztethető babák: legrégibb játék amit nagyon szeretnek a gyermekek
Készítése: kartonbaba, ruhadarabok két oldalt kis ráhajtható fülecskékkel
5. Hajtogatott bábok, bábfejek
- közkedveltek az állatok
6. Ujj bábok
Készítése:hengerformálás papírlapból, kiegészítők külön felragasztva
Alkalmazás:-ujjak ritmikus mozgatására, különböző társasjátékok lépő elemére
7. Flakon bábok
Készítése: flakonok felöltőztetése papír ruhákba, fejük Wc. papír karika
- ruhájuk egyszerű lampion hajtogatású: duplán hajtott téglalap alakú papírlap amit csíkokban felrojtozunk, majd két oldalát összeragasszuk, rojtozott hengert kapva..
Alkalmazás: Mesék szereplőinek megformázása „ Meseország benépesítése"
Mesék elmesélése, szereplők hangjának, mimikájának utánzására
Ismerkedő, drámajátékokra
Zene foglalkozásokra: halk-hangos, mély-magas
Matematikai foglalkozásokra stb.
TÁRSASJÁTÉKOK
A gyermekek nagyon szeretik a hagyományos , üzletben forgalmazott társasjátékokat, de úgyanakkor számukra sokkal többet jelent az általuk kigondolt és elkészített társasjátékok varázsa. Sokkal jobban megbecsülik, ügyelnek rájuk, mert azárt ők dolgoztak meg, észrevétlenül nagyon sok mindent megtapasztalhatnak általuk: közös alkótás öröme, egymásra való odafigyelés, szabályok felfedeztetése, betartása, önfegyelem, kitartás, közös játszás öröme stb..........
Másik lényege a társasjátékuknak az, hogy nagyon sokszor kötött foglalkozásokon is alkalmazhatjuk: román nyelv tanuláskor, matematikai fog., beszédfejl., beszédértés fejl. környezet ism.stb......
ÚT AZ OVÓDÁBA - a játékszabályt a gyerekek találják ki, az éppen odaillő foglalkozásnak megfelelően vagy szabad játszáskor pl. színek játéka( melyik ér hamarabb célba).....lépj ahányat tapsolok(természetesen ki is üthetik egymást véletlenszerűen ha úgy jön ki a lépés)......piroson elénekeled, kitapsolod, elmondod stb. még nagyon sok mindent ki lehet találni, csak egy kis ötletre van szükség ami bennünk óvónőkben megvan.
EMBER NE MÉRGELÖDJ!- lépegetős, a különböző színeknél feladatokat kell megoldani, nyílaknál le-fel lépegetni( ezt használtuk szótagoláskor,zene fogl. tá-tá-ti-ti-tá ütemben lépve,verseny játékoknál:4-5 gyerek játszodta összekapcsoltuk a társasjátékot a feladattal:pl.sárgánál ugrás előre egy béka hossznyit stb.(bolhánnyít-gondolom mindenki ismeri ezt a régi játékot)körülírással: mit látsz a 12-es kápen stb.
MIT HOZOTT A MIKULÁS
TENGEREN: az első képen látott játék , játékszabálya: dobó kockával játszák és kincseket gyűjtőgetnek a tulsó partról, többször is lehet fordulni amit előre megmondanak, nyertes akinek több kincse lesz(matematikánál haszn.: hányadik vagy a sorban-ki a kicsi, nagy szomszédod stb.)román fogl.: ce culoare are vaporul tau....
HALÁSZATON :a gyerekek halakat rajzoltak, színeztek, kivágták és megszámozták melyik hal hány kiló,a hal orrába gémkapocs van ,mágneses halászbottal halásznak
Játékszabály:dobó kockával dob és a megfelelő hullámból halássza ki a halat, győztes aki legtöbb kg. fogta
MÉRGES HETES:vidám szórakoztató játék nagyoknak, tetszőleges játékos vehet részt benne. Két dobókockával dobnak és az összegnek megfelelő számú testrészen elhelyeznek egy zsetont. Ha valaki olyan számot dob, amelyen már van zseton, akkor nem kell tennie, hanem felveheti az adott számon levő zsetonokat és addig dobhat ameddig egy üres mezőre tud lépni és letesz egy zsetont. Vannak kivételek is: Ha 7 -est dob valaki akkor mindenképpen a figura hasára kell egy zsetont tennie még akkor is ha azon már van zseton
-ha 2-est, vagy 12-estdob, az összes zsetont felveheti, amely a figurán található, azonban egy esetben nem szerencsés, mert ha a figura hasán nincs egy zseton sem akkor minden egyes számra tennie kell zsetont.Akinek elfogy a zsetonja , kiesik a játékból. A játék addig folytatódik, ameddig már csak egy játékosnak marad zsetonja.
Ami a képen látható az egy másik formája, amit a kisebbek játszhatnak akár ujj bábokkal is, az a nyertes aki mindenik számra le tud tenni egy figurát ( alkalmazható kötelező fogl. is: román tanításnál a színek tanulása stb.)
KUCIZÁS: régi játék de nagyon szeretik a gyerekek, azért mert ők kalapálják ki a dugókat ( nagyon jó figyelem fejl.,ügyességi játék amit matematikai fogl. is lehet használni)
- nincs képem-
ÜGYESSÉGI JÁTÉK:szerintem mindenkinek ismert játék, csak elő kell venni a sok szép színes képeslapokat, a kártyavár alól figyelmesen kell gyűjtőgetni a lapokat( sokszor használjuk beszédfejlesztő fogl.: mondd el mit ábrázol?, szógyűjtésnél:virágok, városok stb.)
HÁZSZÁM:
-három dobókockával dobott értékek adják meg a házszámot, tetszőleges számú játékos játszhatja
Játékszabály: mindenkinek három dobása van, melyek során az adott játékos félreteheti a legmagasabb értéket a mutató kockán( számozott lapocskákat 1-6 ig) először három kockával, majd kettővel, végül eggyel dob , így alakul ki a három számból a házszám,a legnagyobb 666, de lehet úgy is játszani, hogy a cél a legkisebb házszám megdobása 111.
A győztes aki a legnagyobb házszámot alakította ki,vagy a legkisebbet a játéktól függően.