BETEKINTÉS AZ ÓVODAI ÉLETBE - Goró Erzsébet óvónő

" Gyermekkorunk jelei ott maradnak életünk helyszínein, ahogy a virág illata is ott marad a szobában, amit díszített" - Chateubriand

OPCIONÁLIS TEVÉKENYSÉG:  BÁBJÁTÉK

2007-2008-AS TANÉVBEN

Szeretnék néhány gondolatot elmondani, miért választottuk a Bábjátékot opcionális tevékenységnek.

Az óvodai bábjátéknak nagyon fontos szerepe van az anyanyelvi nevelésben, és köztudott , hogy a csoportunkban 9 gyermek beszédhibás, ez az a játékos tevékenység amelybe a gyerekek szívesen belekapcsolódnak, megfeledkezve arról, hogy valaki is figyeli hogyan beszél, miként ejti a szavakat. El mondhatom ,hogy a bábjátékon keresztül jobban oda lehet figyelni külön-külön a gyerekekre, a hangok ejtésére, meg a bábjátékot minden tevékenységen lehet használni: zene, matematika, képzőművészet, színjátszás, meg a mindennapi tevékenységek végzésében, a gyerekek környező világát körülvevő cselekvésekben, történésekben.

Az óvodás bábjáték rengeteg lehetőséget kínál a gyereknek a kreatív megnyilvánulásának kibontakoztatásában. A bábukat nem elég csak szeretni, de játszani is kell tudni velük. A kezükben a báb csak akkor válhat élővé , ha azonosulnak velük , ismerik a játszott szereplő tulajdonságait. Sok mindennel megismerkednek, a dolgok ok-okozati összefüggéseit is észreveszik, megtanulják hogyan kell mozgatni őket és hogyan kell a szereplők belső jegyeit , karakterét megformálni. Ha ezek ismeretében szólaltatják meg a bábokat, akkor sok izgalmas, színes játékban lesz részük, mint pl. élvezik a különböző hangok játékát, a mozgást, élmény lesz számukra a különböző bábok elkészítése és a végén észreveszik, hogy mindenféle tárgy lehet egy báb, nagyon érdekes a megszólaltatása , utánzással, mondókázással, dalolva stb.

A mozgás a bábozás fő eleme, ami a legjobban megfogja a gyerekeket, minden mondanivalót a mozdulatok nyelvére kell fordítanunk.

BÁBJÁTÉKOK FORMÁI:

-gyűszű, ujjbábok

-tartás nélküli játék a gyerekek közt (közvetlen kapcsolatban

áll az óvónő a gyerekkel és játssza a reális életet)

-kézzel játszott egyszerű mozgások, mozgásokat utánozva

-az emberi külső és belső tulajdonságait eljátszva

(szégyenlős,bátor,  gondolkodó, félős stb.)

-tartás nélküli játékok gyerek és óvónő között (páros jelenetek,

valaki szüli napjának eljátszása, párbeszédes, rajzos mesék stb.)

-konfliktus helyzetek megoldására eljátszott kibékülés,

segítségnyújtás,  bátorság, szeretet stb.

-röktönzött bábok

-termény bábok

-játék a paraván mögött

-párbeszédes, felelgetős dalok

-fakanál bábok a ritmusfejlesztésre használhatok

Szilágyi Dezsőt idézve zárnám mondanivalóm: „az óvónő és gyermek kreativitásához, minden bábfigura hozzájárul, mert minden bábfigura embert ábrázol, még akkor is, ha nem ember formájú, mert a mozgatása és a bábjátékos kikölcsönzött hangja következtében emberi élethelyzeteket jelez.”

CÉLUNK az ,hogy a bábjátékkal fejlesszük a finommozgásokat, képzelet, fantázia világukat, hangszín, hangsúly, hanglejtést, erkölcsi és pozitív érzelmüket, közvetlen kapcsolat kialakulás gyerek és óvónő között, helyes mondatalkotás, szépbeszédre nevelést.

KÖZÖS JÁTSZÁS,DRAMATIZÁLÁS SZÜLŐKKEL

Össz.: 1 488 739

Látogatottság növelés
Oldal: Szülő-gyermek közös tevékenységei
BETEKINTÉS AZ ÓVODAI ÉLETBE - Goró Erzsébet óvónő - © 2008 - 2024 - ovodaivilag.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »